Skip to:

Changing Dynamics in US-India Relations

Seminar

Speakers

Ronen Sen,

Date and Time

February 1, 2007 4:30 PM - 6:00 PM

Availability

Open to the public.

No RSVP required

Location

Philippines Conference RoomEncina Hall 616 Serra St., 3rd floor Stanford University Stanford, CA 94305

FSI Contact

Neeley Main

Ambassador Sen was born on 9 April 1944. After graduating from college he joined the Indian Foreign Service in July 1966. From May 1968 to July 1984, Sen served in Indian missions and posts in Moscow, San Francisco, Dhaka and in the Ministry of External Affairs. He also served as secretary to the Atomic Energy Commission of India.

From July 1984 to December 1985, Sen served as the joint secretary in the Ministry of External Affairs. He was thereafter joint secretary to the prime minister of India from January 1986 to July 1991 where he was responsible for foreign affairs, defense, and science and technology.

Mr. Sen was ambassador to Mexico from September 1991 to August 1992; ambassador to the Russian Federation from October 1992 to October 1998; ambassador to Germany from October 1998 to May 2002; and high commissioner to the United Kingdom from May 2002 to April 2004. He assumed charge as ambassador of India to the United States of America in August 2004.

The Ambassador participated in summit meetings in the United Nations, Commonwealth, Non-Aligned Movement, Six Nation Five Continent Peace Initiative, South Asian Association for Regional Cooperation, IAEA, G-15 and other forums and also in over 160 bilateral summit meetings. He had several assignments as special envoy of the prime minister of India for meetings with foreign government representatives and heads of state.

The Ambassador's visit is co-sponsored by the Walter H. Shorenstein Asia-Pacific Research Center, the Center for International Security and Cooperation at Freeman Spogli Institute and the Stanford Center for International Development at Stanford Institute for Economic Policy Research.